RADNI NIE MIELI WĄTPLIWOŚCI W SPRAWIE ZAROBKÓW BURMISTRZA

  • 02.01.2019, 12:20
  • Tomasz Urbański
(Pilica) Pod koniec listopada zwołana została druga sesja Rady Miasta i Gminy Pilica. Podczas obrad radni powołali komisje stałe i ustalili wynagrodzenie burmistrza Artura Janosika. Zgodni radni przyjmowali uchwały jednogłośnie i nie zabierali głosu w dyskusji nad poszczególnymi projektami. W kadencji 2018-2023 w pilickiej radzie działać będzie 6 kosmisji, z których większość liczy 5 członków. Najmniej liczną komisją, w skład której weszło 3 radnych, będzie komisja rewizyjna.

(Pilica) Pod koniec listopada zwołana została druga sesja Rady Miasta i Gminy Pilica. Podczas obrad radni powołali komisje stałe i ustalili wynagrodzenie burmistrza Artura Janosika. Zgodni radni przyjmowali uchwały jednogłośnie i nie zabierali głosu w dyskusji nad poszczególnymi projektami. W kadencji 2018-2023 w pilickiej radzie działać będzie 6 kosmisji, z których większość liczy 5 członków. Najmniej liczną komisją, w skład której weszło 3 radnych, będzie komisja rewizyjna.


 

W piątek 30 listopada o godzinie 15.00 rozpoczęła się kolejna sesja nowo wybranej rady w Pilicy. Na początku posiedzenia głos na temat projektu uchwały ws. wynagrodzenia burmistrza zabrał II wiceprzewodniczący Tomasz Karpała. Podkreślał on, że rozpatrując pensję burmistrza, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów i dodał, że „nikt nie daje ponad stan”. - W Polsce nie ma władzy za darmo, każda praca powinna być godnie nagradzana. Czy nagradzane wysiłki burmistrzów, prezydentów miast, wójtów w naszym kraju są na takim poziomie, na jakim powinny być? To jest oczywiście sprawa dyskusyjna, każdy ma inne podejście, każdy może inaczej uważać. Niemniej jednak uważam, że powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów tej pracy. Po pierwsze to nie jest praca 8-godzinna, niejednokrotnie soboty, niedziele są zajęte - są różne imprezy okolicznościowe, na których organizatorzy bardzo chętnie widzieliby włodarzy poszczególnych gmin – mówił Tomasz Karpała. Wiceprzewodniczący zauważył, że nigdy nie jest tak, aby wszyscy byli w pełni zadowoleni z pracy samorządowców – zawsze ktoś chwali, a ktoś inny gani. Z jego słów wynika również, że nie jest on zwolennikiem obowiązujących „widełek” wynagrodzeń – kwot poniżej ani powyżej których radni nie mogą ustalić wynagrodzenia wójta, burmistrza, czy prezydenta. - Mnie się wydaje – i to jest apel większości samorządów i wiem, że będą jakieś petycje do rządu – aby jednak nie było tych widełek i aby samorządy, które najlepiej wiedzą czy dany wójt, burmistrz czy prezydent zasługuje na taką czy inną wypłatę, tą wypłatę dostawał. Nikt nie daje ponad stan tylko tyle na ile daną gminę stać – mówił 30 listopada T. Karpała.


 

Na mocy uchwały przyjętej przez radnych wynagrodzenie burmistrza wynosić będzie 10.180 zł brutto (na tę kwotę składa się wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4.700 zł, dodatek funkcyjny w wysokości 1.900 zł, wysługa lat w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego, czyli 940 zł oraz dodatek specjalny w wysokości 40% łącznej kwoty wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w wysokości2.640 zł). Radni przyjęli tę uchwałę jednogłośnie, przy 15 głosach „za”.


 

KOMISJE STAŁE W KADENCJI 2018-2023


 

Równie zgodni piliccy radni okazali się głosując nad uchwałami dotyczącymi powołania komisji stałych rady. Do komisji rewizyjnej należą Kazimierz Grzesiak (przewodniczący), Marcin Omyła oraz Michał Szota.


 

W komisji ds. skarg, wniosków i petycji zasiadać będą: Stanisława Węglarz (przewodnicząca), Robert Skutnik, Renata Wyrodek, Łukasz Majka oraz Michał Szota.


 

Kolejną stałą komisją tutejszej rady jest komisja budżetu i rozwoju gospodarczego, w której znaleźli się: Jacek Miklas (przewodniczący), Tomasz Karpała, Wojciech Gamrot, Paulina Gajda oraz Łukasz Kudra.


 

Na czele komisji rolnictwa, handlu i usług zasiadać będzie Marcin Omyła, natomiast pozostali jej członkowie to Joanna Kaniecka, Łukasz Kudra, Stanisława Węglarz oraz Wojciech Gamrot.


 

Do komisji oświaty, zdrowia, kultury fizycznej i sportu należą: Paulina Gajda (przewodnicząca), Joanna Kaniecka, Renata Wyrodek, Tomasz Karpała oraz Łukasz Błażkiewicz.


 

Szóstą komisją jest komisja bezpieczeństwa publicznego, ładu i porządku, a jej przewodniczącym został Robert Skutnik. W komisji tej zasiadają: Łukasz Majka, Jacek Miklas, Łukasz Błażkiewicz oraz Kazimierz Grzesiak.


 

Pod koniec sesji głos zabrał burmistrz Artur Janosik. Podziękował on radnym za przyjęcie uchwały ustalającej jego wynagrodzenie i zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by nie zawieść oczekiwań mieszkańców i pracować przede wszystkim z myślą o ich dobru.


 

- Oczywiście tak jak w poprzedniej kadencji będę się starał należycie wykonywać swoje obowiązki. (...) Co należy do obowiązków burmistrza – oczywiście przede wszystkim stać na straży prawa i procedur, realizować swoje zadania, zadania samorządu właśnie zgodnie z literą prawa. W części to prawo również państwo radni stanowicie. Pewne projekty uchwał, które są wnioskowane tak przez moją osobę, jak i dyktuje je prawo, państwo uchwalacie i przeważnie powierza się wykonanie tych uchwał burmistrzowi. Myślę, że tak jak w ubiegłej kadencji też te uchwały były realizowane należycie, i oczywiście to deklaruję – z pełną starannością będę wykonywał swoje obowiązki – zapewniał Artur Janosik.


 

Edyta Superson


 

Tomasz Urbański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe