KOBIETY PRZEJMUJĄ STERY W OGRODZIEŃCU!

  • 07.12.2018, 12:20
  • Tomasz Urbański
(Ogrodzieniec) 23 listopada ślubowanie złożyła nowa burmistrz Ogrodzieńca Anna Pilarczyk-Sprycha. Przewodniczącą Rady Miejskiej została natomiast Małgorzata Janoska. W trakcie obrad wybrani zostali również wiceprzewodniczący rady, którymi zostali dla równowagi mężczyźni (Zbigniew Fabiańczyk i Michał Kusiak). Dało się odczuć, że nowa burmistrz i ustępujący z tej funkcji Andrzej Mikulski darzą się sporym szacunkiem, co może świadczyć o wysokiej kulturze politycznej w ogrodzienieckim samorządzie. Obradom przysłuchiwali się między innymi powiatowi radni Maria Milejska (w poprzedniej kadencji etatowy członek zarządu powiatu) i Stanisław Dąbrowa (w przeszłości pełnił między innymi funkcję wicemarszałka województwa).

(Ogrodzieniec) 23 listopada ślubowanie złożyła nowa burmistrz Ogrodzieńca Anna Pilarczyk-Sprycha. Przewodniczącą Rady Miejskiej została natomiast Małgorzata Janoska. W trakcie obrad wybrani zostali również wiceprzewodniczący rady, którymi zostali dla równowagi mężczyźni (Zbigniew Fabiańczyk i Michał Kusiak). Dało się odczuć, że nowa burmistrz i ustępujący z tej funkcji Andrzej Mikulski darzą się sporym szacunkiem, co może świadczyć o wysokiej kulturze politycznej w ogrodzienieckim samorządzie. Obradom przysłuchiwali się między innymi powiatowi radni Maria Milejska (w poprzedniej kadencji etatowy członek zarządu powiatu) i Stanisław Dąbrowa (w przeszłości pełnił między innymi funkcję wicemarszałka województwa).


 

Przypomnijmy, nowym burmistrzem Ogrodzieńca została Anna Pilarczyk-Sprycha. Ostatnio była dyrektorem Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Zagłosowało na nią 3 006 mieszkańców (60,12% głosów), co dało jej znaczącą przewagę nad kontrkandydatem, czyli dotychczasowym burmistrzem Andrzejem Mikulskim. Uzyskał on 1 994 głosy (39,88%).


 

Cztery lata temu w I turze Anna Pilarczyk-Sprycha nieznacznie wyprzedziła Andrzeja Mikulskiego. W listopadzie 2014r. w I turze A. Pilarczyk-Sprycha uzyskała 2 144 głosy (44,31%), a Andrzej Mikulski 2 067 (42,72%). W drugiej turze mieszkańcy przekazali władzę Andrzejowi Mikulskiemu, na którego swój głos oddało 2 400 mieszkańców. Jesienią 2014 roku wyprzedził on Annę Pilarczyk-Sprychę o 121 głosów.


 

- Będę każdego dnia dla Was. Będę się starała abyście wiedzieli, że wybrana nowa pani burmistrz zasługiwała na to, aby nim zostać (burmistrzem – przy. red.). Każdego jednego dnia to będzie misja i posługa – zaznaczyła w czasie obrad Anna Pilarczyk-Sprycha.


 

Podziękowała przewodniczącemu rady miejskiej w ubiegłej kadencji (Zygmunt Podsiadło) za pracę na rzecz dobra gminy i dotychczasowemu burmistrzowi Andrzejowi Mikulskiemu.


 

- 16 lat swojego czasu, życia poświęcił dla gminy. Panie burmistrzu dziękuję serdecznie. Mam nadzieję, że będziemy współpracować, będziemy działać dla dobra naszych mieszkańców. Ta kampania wyborcza pokazała to, że nie konfliktowaliśmy się. Pokazujemy serce dla ludzi – dodała nowa burmistrz, dziękując A. Mikulskiemu.


 

W minionej kadencji Anna Pilarczyk-Sprycha pełniła również przez jakiś czas funkcję radnej. Dziękowała także za współpracę radnym poprzedniej kadencji. Wskazała, że to mieszkańcy są najważniejsi.


 

MIESZKAŃCY CHCIELI ZMIANY I ONA SIĘ DOKONAŁA


 

- Zawsze uważałem, że największym bogactwem, największym kapitałem gminy Ogrodzieniec są nasi mieszkańcy. To mieszkańcy 16 lat temu, cztery kadencje wstecz powierzyli mi stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Ogrodzieniec i decydowali o tym, że przez cztery kadencje miałem zaszczyt, miałem przyjemność gminą Ogrodzieniec zarządzać. Mieszkańcy gminy Ogrodzieniec zdecydowali kilka tygodni temu o tym, że przyszła pora odejść do rezerwy. Mieszkańcy zadecydowali o tym, że od dzisiejszego dnia gminą będzie zarządzać kobieta. Będzie nią pani Anna Pilarczyk-Sprycha. Chciałem bardzo serdecznie pani Aniu pogratulować, bo wynik który pani osiągnęła świadczy jednoznacznie o tym, że mieszkańcy chcieli tej zmiany i ona się dokonała. Głos mieszkańców jest najważniejszy – przekazał wieloletni, były już burmistrz Ogrodzieńca Andrzej Mikulski.


 

Samorządowiec zapewnił także, że jest gotowy współpracować z nową burmistrz dla dobra gminy i jej mieszkańców.


 

- Życzę, aby gmina Ogrodzieniec pod pani przewodnictwem rozwijała się jeszcze lepiej, jeszcze piękniej, a nam mieszkańcom, aby mieszkało się tutaj po prostu coraz lepiej – dodał.


 

- Chciałbym zadeklarować i ofiarować własne 16-letnie doświadczenie. Jestem mieszkańcem naszej gminy, któremu bardzo zależy na tym, aby rozwijała się, abyśmy mieszkali w coraz lepszych warunkach. Dlatego oferuję tutaj i pomoc i współpracę. Myślę, że podzielić się mogę doświadczeniami, wiedzą którą posiadam. Jeżeli ona będzie państwu przydatna, to chętnie się nią podzielę. Jednocześnie chciałbym powiedzieć, że serdecznie dziękuję wszystkim, z którymi dane mi było pracować przez te 16 lat – powiedział A. Mikulski.


 

Były burmistrz podziękował między innymi pracownikom, współpracownikom, radnym czterech kadencji.


 

- Gdy rozpoczynałem pracę w 2002 roku byliśmy (…) w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej, społecznej po likwidacji trzech dużych zakładów pracy (po likwidacji cementowni, po likwidacji izolacji). To był myślę już miniony okres, bardzo trudny, który odbił się oczywiście piętnem również na samorządzie. Brak środków, który przez tamte lata ciągle nam doskwierał powodował, że wielu przedsięwzięć ważnych nie udało się zrealizować. Dzisiaj mamy zupełnie inne realia gospodarcze, zupełnie inną sytuację i myślę, że gmina będzie szła już w coraz lepszym kierunku. Fundament został lekko przygotowany, ten fundament trzeba poprawić, dobudować, wzmocnić – mówił ustępujący burmistrz Mikulski.


 

JEDNOMYŚLNIE WYBRALI MAŁGORZATĘ JANOSKĘ


 

Na nową przewodniczącą rady głos oddało 15 radnych i została ona wybrana jednomyślnie, oczywiście w tajnym głosowaniu.


 

- Dziękuję wszystkim radnym, bardzo serdecznie za zaufanie jakim mnie państwo obdarzyliście. Traktuję bardzo poważnie ten wybór. Myślę, że sprostam. Będę starała się bardzo rzetelnie wypełniać obowiązki przewodniczącej rady, godnie sprawować tę funkcję. Państwu dziękuję za głosy i myślę, że przez te najbliższe 5 lat nie zawiedziecie się na mnie i współpraca będzie układała się bardzo dobrze. Bardzo serdecznie chciałam podziękować wszystkim mieszkańcom, bo to dzięki nim (…) znalazłam się tutaj kolejny raz. Znacie mnie, nie jestem pierwszy raz radną. Nie zmieniłam się, wiecie jak postępuję i myślę, że dalej będziemy mogli tak współpracować. Serdecznie państwu dziękuję – powiedziała tuż po wyborze nowa przewodnicząca Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu Małgorzata Janoska.


 

- Tak się składa, że tym razem to rządzące będą dwie kobiety. Długo byli mężczyźni, teraz kobiety. Gratuluję – powiedziała po wyborze przewodniczącego burmistrz Anna Pilarczyk-Sprycha.


 

ILSKI SKARBNIKIEM W OGRODZIEŃCU


 

Radni przegłosowali między innymi zmiany Statutu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ogrodzieńcu. Z funkcji odwołany został dotychczasowy skarbnik (Anna Kuźniak). Nowym skarbnikiem w Ogrodzieńcu został Arkadiusz Ilski.


 

SKŁAD RADY MIEJSKIEJ W OGRODZIEŃCU


 

W skład rady na kadencję 2018-2023 weszło 15 radnych: Karolina Adamus, Wioletta Baran, Bożena Bednarz, Wanda Bednarz, Martyna Brożek, Zbigniew Fabiańczyk, Grażyna Gołuchowska, Ilona Guzik, Jerzy Janoska, Małgorzata Janoska, Michał Kusiak, Beata Pawełczyk, Stanisław Smętek, Elżbieta Stanek, Beata Jakacz.


 

SKŁADY GMINNYCH KOMISJI


 

Komisja Rewizyjna: Ilona Guzik (przewodnicząca), Jerzy Janoska, Beata Pawełczyk, Stanisław Smętek, Karolina Adamus, Martyna Brożek


 

Komisja skarg, wniosków i petycji: Stanisław Smętek (przewodniczący), Bożena Bednarz, Beata Pawełczyk, Karolina Adamus


 

Komisja Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego: Grażyna Gołuchowska (przewodnicząca), Wioletta Baran, Wanda Bednarz, Zbigniew Fabiańczyk, Beata Jakacz, Jerzy Janoska, Małgorzata Janoska, Elżbieta Stanek


 

Komisja Oświaty i Spraw Społecznych: Wanda Bednarz (przewodnicząca), Wioletta Baran, Zbigniew Fabiańczyk, Grażyna Gołuchowska, Ilona Guzik, Małgorzata Janoska, Elżbieta Stanek


 

Komisja Strategii, Rozwoju i Promocji Gminy: Beata Pawełczyk (przewodnicząca), Bożena Bednarz, Beata Jakacz, Michał Kusiak, Martyna Brożek, Karolina Adamus


 

Monika Polak-Pałęga


 

Tomasz Urbański

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe