MARCIN KUCIA PRZEWODNICZĄCYM RADY MIEJSKIEJ W PORĘBIE

  • 01.12.2018, 12:20
  • Tomasz Urbański
(Poręba) 19 listopada odbyła się pierwsza w nowej kadencji sesja Rady Miejskiej w Porębie. Nowi radni złożyli ślubowanie. Na sali pojawiło się wielu mieszkańców. Obradom przysłuchiwała się również wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak. Na sali nie zabrakło również Karola Hadrycha i Bogusława Piotrowskiego, którzy w tej kadencji będą zasiadali w Radzie Powiatu Zawierciańskiego (Karol Hadrych uzyskał 901 głosów, a Bogusław Piotrowski 384 głosy). W wyniku tajnego głosowania przewodniczącym porębskiej rady został Marcin Kucia, a wiceprzewodniczącą Elżbieta Kołodziej.

(Poręba) 19 listopada odbyła się pierwsza w nowej kadencji sesja Rady Miejskiej w Porębie. Nowi radni złożyli ślubowanie. Na sali pojawiło się wielu mieszkańców. Obradom przysłuchiwała się również wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak. Na sali nie zabrakło również Karola Hadrycha i Bogusława Piotrowskiego, którzy w tej kadencji będą zasiadali w Radzie Powiatu Zawierciańskiego (Karol Hadrych uzyskał 901 głosów, a Bogusław Piotrowski 384 głosy). W wyniku tajnego głosowania przewodniczącym porębskiej rady został Marcin Kucia, a wiceprzewodniczącą Elżbieta Kołodziej.


 

- Myślę, że ten moment nie jest tylko dla mnie radosny, ale dla nas wszystkich. To co się dzisiaj dzieje w tej sali jest ukoronowaniem całego demokratycznego procesu. Żyjemy w państwie demokratycznym. Mamy możliwość wybierania co jakiś czas swoich władz samorządowych – powiedział burmistrz Poręby Ryszard Spyra.


 

- Zamykamy jeden etap historii miasta, otwieramy kolejny. Ten, który zamknęliśmy był okresem dla nas ciężkim. Przeszliśmy go szczęśliwie wspólnym wysiłkiem – mówił włodarz miasta, który złożył także podziękowania radnym, którzy pracowali w poprzedniej kadencji.


 

- Wykazaliście się determinacją, odwagą. Dzięki temu ten czteroletni, bardzo trudny okres miasta mamy za sobą. Wchodzimy w nowy etap. Nowy, który niewątpliwie daje nam dużo szans dla miasta i dla jego mieszkańców – wskazywał także w odniesieniu do radnych poprzedniej kadencji samorządowiec.


 

Na tę kadencję zaplanowano wiele inwestycji, czas pokaże czy uda się je zrealizować.


 

- Musimy teraz w tym pięcioletnim okresie czasu maksymalizować swoje wysiłki. Ja obiecuję ze swojej strony, że będę pracował od rana do wieczora, ale tego samego oczekuję od nowych radnych i od moich urzędników, od wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób mogą się przyczynić do poprawy losu miasta. Te pięć lat to jest czas kiedy wreszcie zaabsorbujemy środki unijne, kiedy będziemy mieli możliwość dokonania skokowego postępu, kiedy będziemy mogli zrealizować te inwestycje, które do tej pory nie zostały zrealizowane z różnych względów. Nie czas i miejsce na omawianie ich – przekazał burmistrz Spyra.


 

Przed miastem stoi kwestia rozbudowy sieci kanalizacyjnej, remontów i budowy nowych dróg, remontów chodników, budowy ścieżek pieszo-rowerowych. Wiele wskazuje na to, że ważnym punktem może stać się także doprowadzenie do należytego stanu budynków komunalnych.


 

- Życzę nowej radzie takiej zgodnej pracy, ażebyśmy wspólnie te zadania mogli zrealizować dla dobra naszych mieszkańców – mówił Ryszard Spyra.


 

Nawiązał on także do zewnętrznych zagrożeń – Zewnętrzne, niezależne od nas zagrożenia stoją u bram. To kwestia bardzo drastycznego wzrostu cen energii – wskazywał burmistrz, jako jedno z zagrożeń. Miasto w niedługim czasie będzie się chciało zmierzyć z problemem smogu.


 

Przypomnijmy, Ryszard Spyra (58 l., KWW Ryszarda Spyry Jedność i Przyszłość) jest burmistrzem Poręby od 2014 r. W wyborach samorządowych w 2014 roku w pierwszej turze uzyskał 1805 głosów. Drugi wynik miał Marek Śliwa (1075 głosów). W drugiej turze Spyra pokonał Marka Śliwę uzyskując 2390 głosów. Jego kontrkandydat uzyskał 1183 głosy. Po ostatnich wyborach z 21 października ze zdecydowanej przewagi mógł się cieszyć właśnie Spyra. Uzyskał on aż 2791 głosów. Drugi Marek Śliwa miał 744 głosy.


 

TO ON BĘDZIE PRZEWODNICZYŁ NOWEJ RADZIE


 

W wyniku tajnego głosowania przewodniczącym Rady Miejskiej w Porębie wybrany został Marcin Kucia. Za jego kandydaturą zagłosowało 15 radnych, czyli wszyscy. Do czasu wyboru przewodniczącego rady obrady prowadziła Grażyna Furmanek, czyli najstarsza wiekiem radna.


 

- Bardzo dziękuję za zaufanie, którym Państwo mnie obdarzyli. Postaram się tak zorganizować pracę Rady Miasta, żeby każdy z was i z nas mógł w pełni wykorzystać swoje możliwości, swoje umiejętności. Jestem przekonany, że w pełnej zgodzie będziemy współpracować, co przeniesie się na dobro całego naszego miasta – powiedział Marcin Kucia.


 

Marcin Kucia także w poprzedniej kadencji pełnił funkcję porębskiego radnego. W ostatnich wyborach samorządowych uzyskał 186 głosów (startował z KWW Ryszarda Spyry Jedność i Przyszłość). W wyborach samorządowych w 2014 roku Marcin Kucia starował z innego KWW i uzyskał wtedy 99 głosów. W czasie trwania poprzedniej kadencji Kucia został członkiem Klubu Jedność i Przyszłość.


 

Na pierwszej sesji w nowej kadencji wiceprzewodniczącą rady została wybrana Elżbieta Kołodziej (przy 13 głosach „za”). E. Kołodziej w czasie tegorocznych wyborów samorządowych uzyskała 95 głosów i starowała z KWW burmistrza Spyry. W wyborach w 2014 roku także z powodzeniem startowała ona do Rady Miejskiej w Porębie i także z KWW Ryszarda Spyry (uzyskała wtedy 83 głosy).


 

BURMISTRZ Z WIĘKSZOŚCIĄ W RADZIE


 

Jeżeli chodzi o skład Rady Miejskiej w Porębie, to burmistrz Ryszard Spyra zdaje się znajdować w bardzo komfortowej sytuacji. Z jego KWW mandaty uzyskało aż 10 radnych. Oto skład nowej rady:


 

KWW Ryszarda Spyry Jedność i Przyszłość - Agnieszka Ajchenlaub, Barbara Gola, Tomasz Turek, Mariusz Błaszczuk, Mariusz Kołton, Marcin Kucia, Ewelina Janeczek, Jolanta Łakomska, Krystyna Rok, Elżbieta Kołodziej


 

KWW Pozytywna Inicjatywa - Marek Miśta, Przemysław Kiliański, Krzysztof Hamerlik


 

KWW Marka Śliwy „Wspólnie dla Poręby” - Grażyna Furmanek, Jarosław Machura


 

Monika Polak-Pałęga


 

Tomasz Urbański

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe