KU CHWALE NIEPODLEGŁOŚCI!

  • 27.11.2018, 12:20
  • Tomasz Urbański
(Poręba, Pilica, Żarnowiec) W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta wyjątkowa rocznica jest hucznie obchodzona w całym kraju, a różnorodne wydarzenia związane z tegorocznym świętem organizowane są przez cały rok. Bez wątpienia najważniejszym dniem w roku setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy był oczywiście 11 listopada. W każdej gminie naszego powiatu odbyły się tego dnia oficjalne uroczystości, którym często towarzyszyły wydarzenia i imprezy kulturalne.

(Poręba, Pilica, Żarnowiec) W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta wyjątkowa rocznica jest hucznie obchodzona w całym kraju, a różnorodne wydarzenia związane z tegorocznym świętem organizowane są przez cały rok. Bez wątpienia najważniejszym dniem w roku setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy był oczywiście 11 listopada. W każdej gminie naszego powiatu odbyły się tego dnia oficjalne uroczystości, którym często towarzyszyły wydarzenia i imprezy kulturalne.


 

W Porębie obchody Święta Niepodległości rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego, którą celebrował ks. Piotr Mizera. Następnie wszyscy biorący udział w niedzielnej uroczystości przeszli przed Pomnik Poległym Bohaterom w Walkach o Wolność Ojczyzny, gdzie burmistrz Ryszard Spyra dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Ma ona upamiętnić tegoroczną, setną rocznicę odzyskania wolności przez Polskę.


 

Kwiaty przed pomnikiem złożyli samorządowcy, mieszkańcy i liczne delegacje uczestniczące w porębskiej uroczystości. Patriotyczne pieśni grała orkiestra dęta OSP Poręba II.


 

W Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowana została szczególna wystawa pn. „Poręba w walkach o odzyskanie niepodległości 1914-1920”. W części artystycznej obchodów Święta Niepodległości na scenie MOK-u w Porębie wystąpili m.in. zespół Retro, Sweet Voices, KGW Niwczanki, laureaci Przeglądu Twórczości Artystycznej dzieci i młodzieży szkolnej, Złota Jesień Bis, Muzo Skrzaty, jak również Pokolenia.


 

- Najbardziej wyczekiwanym momentem była premiera płyty z ośmioma utworami patriotycznymi w specjalnych aranżacjach, które nagrały zespoły z naszego miasta – informują przedstawiciele porębskiego samorządu na stronie internetowej miasta.


 

Mszą świętą rozpoczęły się również uroczystości w Pilicy. W tutejszym kościele pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty mszy w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. Jarosław Szlenzak, któremu towarzyszył o. Franciszek Szajer Kronikarz Klasztoru OO. Franciszkanów w Biskupicach. Uczestnikom uroczystości towarzyszyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Dzwono-Sierbowic.


 

Po zakończeniu mszy świętej, uczestnicy pilickich uroczystości przeszli przed krzyż upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości. Odśpiewano hymn państwowy, a o. Franciszek Szajer odmówił modlitwę w intencji ofiar walki o niepodległość. Przed krzyżem złożono kwiaty i odśpiewano Rotę, a następnie korowód przeszedł do Hali Sportowej pilickiej Szkoły Podstawowej. - Przed uroczystą akademią o zabranie głosu poproszono Gospodarza MiG Pilica Artura Janosika, który w swoim przemówieniu przybliżył obecnym na uroczystości istotę oraz genezę Święta Niepodległości, a także historię o zbrojnym wysiłku Polek i Polaków, którzy doprowadzili do niepodległości kraju. Na koniec wystąpienia poprosił wszystkich o powstanie i uczczenie minutą ciszy poległych na przestrzeni lat w walce o wolność Ojczyzny – czytamy w relacji pilickiego urzędu miasta i gminy.


 

W części artystycznej obchodów 100-lecia niepodległości koncert zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Dzwono-Sierbowice, a uczniowie klasy mundurowej LO w Pilicy zaprezentowali pokaz musztry. W samo południe odśpiewano hymn państwowy, który na fortepianie zagrał Karol Skóra. Na scenie wystąpili również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Dzwono-Sierbowicach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierbce oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Pilicy.


 

Żarnowieckie obchody otworzyła msza święta w intencji Ojczyzny, którą w kościele pw. Narodzenia NMP w Żarnowcu odprawił ks. dziekan Adolf Drożyński. O godzinie 12.00 odśpiewano hymn państwowy, a następnie licznie zgromadzeni uczestnicy Święta Niepodległości złożyli kwiaty przy płycie Jana Pawła II. Na żarnowieckim rynku delegacje złożyły kwiaty przy płycie pamiątkowej.


 

Po części oficjalnej przed siedzibą tutejszego domu kultury odbył się koncert orkiestr dętych z Woli Libertowskiej, Chliny oraz Łan Wielkich, po którym wszyscy uczestnicy obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości zostali zaproszeni na poczęstunek. (es) Foto: UMiG Pilica, UM Poręba, UG Żarnowiec

Tomasz Urbański

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe