DRUGA TURA W ZAWIERCIU WŁODOWICACH, ŻARNOWCU i SZCZEKOCINACH

  • 01.11.2018, 12:20
  • Tomasz Urbański
(powiat zawierciański) 21 października mieszkańcy powiatu wzięli udział w wyborach samorządowych. W Zawierciu pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia i nadal nie wiadomo, kto będzie zasiadał w prezydenckim fotelu. Ponowne głosowanie odbędzie się również we Włodowicach, Żarnowcu, Szczekocinach. W niektórych gminach takich jak Kroczyce, Poręba, Pilica, Irządze, Łazy mieszkańcy pokazali, że są zadowoleni z dotychczasowej polityki prowadzonej przez wójtów i burmistrzów. Tu nie nastąpiła zmiana sterów. W Ogrodzieńcu wybory wygrała natomiast Anna Pilarczyk-Sprycha, obecna dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

(powiat zawierciański) 21 października mieszkańcy powiatu wzięli udział w wyborach samorządowych. W Zawierciu pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia i nadal nie wiadomo, kto będzie zasiadał w prezydenckim fotelu. Ponowne głosowanie odbędzie się również we Włodowicach, Żarnowcu, Szczekocinach. W niektórych gminach takich jak Kroczyce, Poręba, Pilica, Irządze, Łazy mieszkańcy pokazali, że są zadowoleni z dotychczasowej polityki prowadzonej przez wójtów i burmistrzów. Tu nie nastąpiła zmiana sterów. W Ogrodzieńcu wybory wygrała natomiast Anna Pilarczyk-Sprycha, obecna dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu.


 

W PIĘCIU GMINACH BEZ ZMIAN


 

Z ogromnego sukcesu może się cieszyć Jan Molenda wójt gminy Irządze. Znowu został wybrany wójtem. Uzyskał on 1251 głosów i pokonał Annę Matysiak (300 głosów). Molenda pełni funkcję wójta od 2006 roku. Jak widać cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców.


 

W Kroczycach o fotel wójta walczył jedynie Stefan Pantak z Pradeł (63 l., KWW Lepsza Przyszłość). Jest on wójtem od bardzo dawna, ale sądząc po wynikach ostatnich wyborów cieszy się ogromną sympatią. Przypomnijmy w wyborach samorządowych 2014 o fotel wójta bez powodzenia ubiegał się Gabriel Dors i Aneta Głażewska. Pantak uzyskał aż 2105 głosów, a drugi wynik miał G. Dors (uzyskał jedynie 671 głosów). Choć w tych wyborach Pantak nie miał kontrkandydata, to mieszkańcy musieli wyrazić na karcie swoją opinię, czy go popierają. Wójt uzyskał 2414 głosów za i jedynie 480 głosów przeciw.


 

Zielone światło w Łazach dostał także Maciej Kaczyński. Zmierzył się on z Krzysztofem Furmanem z Niegowonic (50 l., kandydował z KW Prawo i Sprawiedliwość).


 

W Porębie nadal będzie dzierżył władzę burmistrz Ryszard Spyra (58 l., KWW Ryszarda Spyry Jedność i Przyszłość). Jest on burmistrzem Poręby od 2014 r. W poprzednich wyborach samorządowych w pierwszej turze uzyskał 1805 głosów. Drugi wynik miał Marek Śliwa (1075 głosów). W drugiej turze Spyra pokonał Marka Śliwę uzyskując 2390 głosów. Jego kontrkandydat uzyskał 1183 głosy. Po ostatnich wyborach z 21 października ze zdecydowanej przewagi może się cieszyć właśnie Spyra. Uzyskał on aż 2791 głosów. Drugi Marek Śliwa miał 744 głosy. Anna Kwapisz-Pańczyk uzyskała 472 głosy, a Elżbieta Żołnowska 241 głosów.


 

Pilica także będzie miała tego samego burmistrza. Jest nim Artur Janosik, który w przeszłości pełnił także funkcję powiatowego radnego. Artur Janosik uzyskał w tych wyborach aż 3397 głosów, a jego konkurent Andrzej Grabowski zdobył 954 głosy. W poprzednich wyborach samorządowych Janosik także został wybrany burmistrzem. Zdobył wtedy poparcie 2734 mieszkańców. Teraz zdecydowanie poprawił wynik.


 

ŁAZY: 70% wyborców za MACIEJEM KACZYŃSKIM


 

Mieszkańcy Łaz udzielili ogromnego poparcia dotychczasowemu burmistrzowi Maciejowi Kaczyńskiemu. Głos na niego oddały 4 942 osoby (70,04% głosów), podczas gdy jego kontrkandydat Krzysztof Furman otrzymał 2 114 głosów (29,96%).

Warto również zauważyć, że w Łazach Maciej Kaczyński nie tylko z ogromną przewagą wygrał wybory, ale też znacząco poprawił swój wynik wyborczy w porównaniu z poprzednimi wyborami samorządowymi. W ubiegłą niedzielę na Macieja Kaczyńskiego zagłosowało prawie 1490 osób więcej, niż w 2014 roku. Przed czterema laty w wyborach na burmistrza Łaz kandydowało 5 osób. Maciej Kaczyński wygrał poprzednie wybory w I turze, otrzymując 3 453 głosy (53,48%). Jego najsilniejszy kontrkandydat w 2014 roku - Tadeusz Czop - otrzymał ponad połowę mniej głosów. Wyniki samorządowe w Łazach pozwalają uznać, że mieszkańcy gminy są zadowoleni z rządów Macieja Kaczyńskiego i kierunku, w jakim zmierzają Łazy pod jego przewodnictwem. Rosnące z wyborów na wybory poparcie mieszkańców dla samorządowca jest chyba tego najlepszym dowodem.


 

W TYCH GMINACH BĘDZIE DOGRYWKA


 

W Zawierciu w drugiej turze zmierzy się obecnie urzędujący prezydent Witold Grim i Łukasz Konarski.

W Żarnowcu w drugiej turze zmierzy się Grzegorz Scelina (KWW Bezpieczna Gmina) z Łan Wielkich, który uzyskał 1212 głosów i Maciej Derela z Żarnowca (KW Prawo i Sprawiedliwość, uzyskał 747 głosów). O fotel wójta ubiegał się jeszcze Krystian Grela (31 l.) z Łan Wielkich, który reprezentował KWW Odnowa przez Uczciwość (uzyskał 580 głosów). Przypomnijmy, Eugeniusz Kapuśniak dotychczasowy wójt podjął decyzję, że nie będzie już ubiegał się o fotel wójta. Po 38 latach pracy jako naczelnik i wójt postanowił zakończyć pracę zawodową. E. Kapuśniak przez tyle lat rządził w gminie, że wszyscy byli w szoku, gdy dowiedzieli się o jego rezygnacji.


 

We Włodowicach trzech kandydatów walczyło o urząd wójta. Obecny włodarz gminy, Adam Szmukier z uzyskał 1186 głosów i przeszedł do drugiej tury. Zmierzy się w niej z Dorotą Wnuk, która uzyskała 832 głosy. Adam Szmukier (54 l., KWW Gmina dla Wszystkich 2018) po raz pierwszy został wybrany na funkcję wójta w 2010 roku i uzyskał 1282 głosów w pierwszej turze. Jego kontrkandydat Mirosław Cybul uzyskał 603 głosy. W kolejnej turze A. Szmukier uzyskał zaś 1339, a jego konkurent M. Cybul 651 głosów. Także w 2014 roku mieszkańcy zaufali Adamowi Szmukierowi, a zagłosowało na niego aż 1779 wyborców, co świadczy o tym, że poprawił swój wynik.

Dorota Wnuk (51 l.) w kończącej się kadencji pełniła funkcję nieetatowej członkini zarządu powiatu zawierciańskiego. W wyborach samorządowych do rady powiatu uzyskała w 2014 roku 249 głosów i startowała z listy KW Platforma Obywatelska RP.

Na urząd wójta kandydował również Andrzej Jureczko, który do niedawna pełnił funkcję dyrektora Gimnazjum im. Władysława Kowala we Włodowicach. Uzyskał 747 głosów.

W Szczekocinach także wystartowało trzech kandydatów. O stanowisko burmistrza ubiegał się będzie dotychczasowy burmistrz Krzysztof Dobrzyniewicz (65 l., KWW Razem Dla Rozwoju Gminy), który uzyskał 1105 głosów. Wystartował także Marcin Drej (31 l., KWW Aktywny Samorząd), który uzyskał 1502 głosy i miał najlepszy wynik. Po piętach depcze mu Jacek Lipa (39 l., KW Prawo i Sprawiedliwość), który uzyskał 1413 głosów. Między tymi ostatnimi kandydatami rozegra się walka w drugiej turze.


 

II TURA W ZAWIERCIU: GRIM vs KONARSKI


 

W II turze wyborów na prezydenta miasta spotkają się Witold Grim i Łukasz Konarski. Spośród wszystkich pięciu kandydatów najwięcej głosów otrzymał obecny prezydent Witold Grim – swojego poparcia podczas niedzielnych wyborów udzieliło mu 6859 zawiercian (31,92% głosów). Niewiele mniej osób zagłosowało na Łukasza Konarskiego – 6 019 (28,01%). Blisko połowę mniej głosów uzyskała Beata Chawuła – 3 650 (16,99% głosów). Na Krzysztofa Peronia zagłosowało 2 627 osób (12,22%), a na piątym miejscu w wyborach na stanowisko prezydenta miasta uplasował się Ryszard Mach, na którego zagłosowało 2 334 mieszkańców (10,86%).

Cztery lata temu troje z tegorocznych kandydatów ubiegało się fotel prezydenta – B. Chawuła, W. Grim oraz K. Peroń. W porównaniu z I turą wyborów w 2014 roku wszyscy poprawili swój wynik. Beata Chawuła w niedzielnych wyborach uzyskała 585 głosów więcej, Witold Grim o 475 głosów więcej, a na Krzysztofa Peronia zagłosowało 786 osób więcej.


 

OGRODZIENIEC OBIERA NOWY KURS


 

Nowym burmistrzem Ogrodzieńca została dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu Anna Pilarczyk-Sprycha. Zagłosowało na nią 3 006 mieszkańców (60,12% głosów), co dało jej znaczącą przewagę nad kontrkandydatem, czyli dotychczasowym burmistrzem Andrzejem Mikulskim. Uzyskał on 1 994 głosy (39,88%).

Cztery lata temu w I turze Anna Pilarczyk-Sprycha nieznacznie wyprzedziła Andrzeja Mikulskiego. W listopadzie 2014r. w I turze A. Pilarczyk-Sprycha uzyskała 2 144 głosy (44,31%), a Andrzej Mikulski 2 067 (42,72%). W drugiej turze mieszkańcy „zmienili zdanie”, przekazując władzę Andrzejowi Mikulskiemu, na którego swój głos oddało 2 400 mieszkańców. Jesienią 2014 roku wyprzedził Annę Pilarczyk-Sprychę o 121 głosów.


 

KTO DOSTAŁ SIĘ DO RAD GMIN?


 

PORĘBA


 

KWW Ryszarda Spyry Jedność i Przyszłość - Agnieszka Ajchenlaub, Barbara Gola, Tomasz Turek, Mariusz Błaszczuk, Mariusz Kołton, Marcin Kucia, Ewelina Janeczek, Jolanta Łakomska, Krystyna Rok, Elżbieta Kołodziej

KWW Pozytywna Inicjatywa - Marek Miśta, Przemysław Kiliański, Krzysztof Hamerlik

KWW Marka Śliwy „Wspólnie dla Poręby” - Grażyna Furmanek, Jarosław Machura


 

WŁODOWICE


 

KWW Doroty Wnuk Szansa na Rozwój - Przemysław Szymocha, Aurelia Trzebuniak, Emilia Stróżecka, Katarzyna Makieła, Tomasz Leśniak, Marcin Muchowicz, Krzysztof Sobólski, Mariusz Boniszewski

KWW Gmina dla Wszystkich 2018 (A. Szmukiera) - Witold Zacłona, Zbigniew Zając, Bogumiła Maciążek, Stanisław Ibek, Anna Papaj, Małgorzata Smoleń, Krzysztof Seweryn


 

KROCZYCE


 

KOALICYJNY KW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska - Łukasz Pasierb, Andrzej Stolarski, Karol Grabowski, Janusz Bartos, Sławomir Łysek

KW PSL - Beata Kampa, Robert Łągiewka, Zbigniew Biały

KWW Lepsza Przyszłość - Aneta Bednarz, Krzysztof Janikowski, Czesław Masłowski, Bożena Pasierb

KWW Rozwój - Dorota Kozłowska, Jerzy Ciszewski

KWW NAW Ziemi Zawierciańskiej - Tomasz Ciszewski


 

PILICA


 

KWW Artura Janosika - Robert Skutnik, Barbara Przybylik, Jacek Miklas,Tomasz Karpała, Łukasz Kudra, Kazimierz Grzesiak, Stanisława Węglarz, Wojciech Gamrot, Michał Szota, Marcin Omyła

KW PiS - Renata Wyrodek

KWW Razem dla Miasta i Gminy - Łukasz Błażkiewicz, Joanna Kaniecka

KWW Paulina Gajda - Paulina Gajda

KWW Łukasza Majki - Łukasz Majka


 

ŻARNOWIEC


 

KWW Odnowa przez Uczciwość - Wiesława Kowalczyk, Krystian Grela, Mateusz Bryzik, Krzysztof Toborowicz

KWW Bezpieczna Gmina - Artur Jamrocha, Andrzej Kornobis, Marek Matuszewski, Krzysztof Kotnis, Mirosław Sokół

KWW Bloku Samorządowo-Ludowego - Paweł Pająk, Marcin Pająk, Eugeniusz Kapuśniak, Kazimierz Gębka, Małgorzata Stolarska, Cecylia Krupa


 

ŁAZY


 

Do Rady Miejskiej w Łazach mieszkańcy wybrali: Annę Staniaszek, Antoniego Flaka, Danutę Ludwikowską, Justynę Kośmidę, Alfreda Bachowskiego, Renatę Supernak, Edytę Wójcik, Justynę Snopek, Stefana Kubasika, Krzysztofa Furmana, Zenona Głąba, Agnieszkę Janus, Wiesławę Majczak, Martę Grzesicę oraz Dariusza Tabasa. Zdecydowana większość radnych kadencji 2018-2023 startowała z listy KWW Macieja Kaczyńskiego Skutecznie dla Gminy – w radzie zasiądzie 11 przedstawicieli tego komitetu. Dwa mandaty przypadły przedstawicielom Prawa i Sprawiedliwości (Zenon Głąb, Krzysztof Furman), natomiast po jednym mandacie uzyskali kandydaci z listy KWW Antoni Flak oraz KWW Marty-Marii Grzesica. Tegoroczne wybory nie przyniosą „wstrząsających zmian w radzie” i jej całkowitej przebudowy, bowiem 8 z 15 radnych będzie kontynuować swoją działalność w radzie miejskiej.


 

SZCZEKOCINY


 

KWW Aktywny Samorząd - Andrzej Drej, Michał Drej

KW PiS - Mariusz Domagalski, Grzegorz Wyrwał, Andrzej Skrobich, Dawid Skóra

KWW Razem dla Rozwoju Gminy - Sławomir Frejowski, Jacek Mazanek, Jolanta Wójcik, Dariusz Czyż, Czesław Rutkowski, Sebastian Zasada, Anna Seweryn, Alfreda Franas, Teresa Niechciał


 

ZAWIERCIE


 

W Zawierciu do Rady Miejskiej najwięcej mandatów otrzymało Prawo i Sprawiedliwość (6) oraz Kolacja Obywatelska Platforma.Nowoczesna (5). Trzy mandaty otrzymali kandydaci z listy komitetu Witolda Grima. Po dwa mandaty otrzymali kandydaci z list Komitetu SLD Lewica Razem, KWW Konarski – Zawierciańska Odnowa oraz KWW Niezależna Alternatywa Wyborców Ziemi Zawierciańskiej. Jeden mandat otrzymał reprezentant KWW Sympatycy Ziemi Zawierciańskiej Krzysztofa Peronia. Skład nowej Rady Miejskiej w Zawierciu: Paweł Kaziród, Dariusz Kurek, Beata Chawuła, Mariusz Golenia, Joanna Janik-Jaworska, Ryszard Mach, Edyta Grzebieluch, Ewa Mićka, Jerzy Radosz, Martyna Gajos, Henryk Mól, Witold Grim, Łukasz Konarski, Tomasz Pacia, Elżbieta Kornobis-Wieczorek, Damian Świderski, Michał Myszkowski, Paulina Pietras, Ryszard Zamora, Justyna Wesołowska, Przemysław Trepka. Wśród 21 radnych 9 zasiadało w radzie również w kończącej się kadencji (M. Golenia, E. Grzebieluch, P. Kaziród, E. Kornobis-Wieczorek, E. Mićka, M. Myszkowski, T. Pacia, J. Radosz, D. Świderski).


 

IRZĄDZE


 

KWW Nowoczesna Stabilizacja - Ewa Gała, Marianna Szewczyk, Marek Borówka, Krzysztof Cichór, Krzysztof Sochacki, Ewa Błaszczyk, Wanda Kaczmarzyk, Krzysztof Okuliński, Agnieszka Kozłowska, Małgorzata Zatońska

KWW Wybory 2018 - Katarzyna Krzentowska, Lucyna Dzienniak, Marek Supernak, Agata Cyganek

KW PSL - Małgorzata Wójcik


 

OGRODZIENIEC


 

W kadencji 2018-2023 w Radzie Miejskiej w Ogrodzieńcu zasiadać będą: Stanisław Smętek, Ilona Guzik, Bożena Bednarz, Renata Pawełczyk, Martyna Brożek, Małgorzata Janoska, Karolina Adamus, Jerzy Janoska, Wanda Bednarz, Beata Jakacz, Grażyna Gołuchowska, Michał Kusiak, Zbigniew Fabiańczyk, Elżbieta Stanek oraz Wioletta Baran. Największa liczba mandatów (8) przypadła kandydatom z listy KWW Zdrowa Gmina, czyli komitetu Anny Pilarczyk-Sprychy. 3 mandaty trafiły do reprezentantów KWW „Od inicjatywy do realizacji”. Z listy KWW Nasza Gmina mieszkańcy wybrali dwóch radnych, a z list KWW Ruch Demokracji Lokalnej oraz KW Ruch Narodowy RP po jednym radnym. W gminie Ogrodzieniec skład rady zmienił się podobnie do rady w Łazach - w obu tych gminach 8 radnych (na 15) zostało przez mieszkańców wybranych ponownie.


 

W POWIECIE WYGRYWA PiS


 

W zbliżającej się kadencji w nieznacznie mniejszej, bo 23-osobowej radzie powiatu znajdą się: Teresa Mucha-Popiel, Małgorzata Machura, Andrzej Danecki, Małgorzata Benc, Dorota Pytlik, Marcin Wojciechowski, Zbigniew Rok, Barbara Kozioł, Dariusz Bednarz, Andrzej Wilk, Grzegorz Piłka, Leszek Kalaga, Tadeusz Czop, Stanisław Dąbrowa, Barbara Laskowska, Maria Milejska, Krzysztof Wrona, Paweł Sokół, Mariusz Piotrowski, Jarosław Kleszczewski, Bogusław Piotrowski, Gabriel Dors oraz Karol Hadrych.


 

Blisko 1/3 rady stanowić będą reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości - mandat uzyskało 8 kandydatów z listy tej partii. 5 mandatów trafiło do Koalicji Obywatelskiej Platforma.Nowoczesna, 4 do przedstawicieli KWW „Zdrowy powiat - zdrowa gmina”. Z list PSL-u oraz NAW-u w powiecie zasiądzie po dwóch radnych. Najmniej radnych - po jednym - weszło z list SLD Lewica Razem oraz KWW Konarski - Zawierciańska Odnowa. Jest to zmiana partyjna w powiecie - w 2014 roku na 25 radnych najwięcej mandatów miał PSL (7), NAW (6) oraz Platforma Obywatelska (5).


 

Można powiedzieć, że mieszkańcy zdecydowali, by rada powiatu została „odświeżona” w połowie, bowiem spośród 23 radnych w zbliżającej się kadencji, 10 osób zasiadało również w radzie powiatu w kończącej się kadencji (D. Bednarz, T. Czop, A. Danecki, J. Kleszczewski, M. Milejska, Z. Rok, P. Sokół, A. Wilk, K. Wrona, M. Machura).


 

Monika Polak-Pałęga

Edyta Superson

Tomasz Urbański

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe