W ŁAZACH RADNI ZA SZKOŁĄ MUZYCZNĄ!

  • 01.11.2018, 12:20
  • Tomasz Urbański
(Łazy) 26 września odbyła się sesja Rady Miejskiej w Łazach. Jedna z podjętych podczas obrad uchwał dotyczyła zamiaru utworzenia na terenie gminy szkoły muzycznej, która stworzyłaby warunki rozwoju uczniów w zakresie edukacji artystycznej. Ostatnie lata pokazują, że coraz więcej uzdolnionych muzycznie dzieci sięga po coraz wyższe laury w konkursach muzycznych, wokalnych i tanecznych. Ciągle nie wiadomo natomiast, czy w Zawierciu powstanie szkoła muzyczna. Jej otwarcie stanęło pod ogromnym znakiem zapytania, bo żaden z budynków nie spełniał warunków docelowych.

(Łazy) 26 września odbyła się sesja Rady Miejskiej w Łazach. Jedna z podjętych podczas obrad uchwał dotyczyła zamiaru utworzenia na terenie gminy szkoły muzycznej, która stworzyłaby warunki rozwoju uczniów w zakresie edukacji artystycznej. Ostatnie lata pokazują, że coraz więcej uzdolnionych muzycznie dzieci sięga po coraz wyższe laury w konkursach muzycznych, wokalnych i tanecznych. Ciągle nie wiadomo natomiast, czy w Zawierciu powstanie szkoła muzyczna. Jej otwarcie stanęło pod ogromnym znakiem zapytania, bo żaden z budynków nie spełniał warunków docelowych.


 

Obrady Rady Miejskiej w Łazach rozpoczęły się podjęciem uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Łazy na lata 2018-2031 oraz zmiany uchwały budżetowej na rok 2018. Radni podjęli także uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego w wysokości 2.900.000 zł.


 

- Niniejszą uchwałą wykonuje się zapisy uchwały budżetowej, w której zapisano przychody budżetu z tytułu zaciąganych kredytów w wysokości 2.900.000,00 zł. Kredyt zostanie przeznaczony w części na spłatę zobowiązań z tytułu wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych w wysokości 1.062.264 zł i sfinansowanie planowanego deficytu budżetu w wysokości 1.837.736 zł. Kredyt zostanie zaciągnięty na okres 9 lat i spłacony zostanie do 2026 roku - czytamy w uzasadnieniu uchwały.


 

ZMIANA PRZEBIEGU DROGI GMINNEJ


 

Łazowscy radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany przebiegu drogi gminnej i ustalenia jej przebiegu. Na terenie Chruszczobrodu zakończona została budowa drogi na odcinku łączącym drogę gminną o nazwie Wincentego Witosa z drogą DW 796. Droga ta zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego została zaliczona do drogi zbiorczej i ma służyć jako dojazd do Zakładu PPUH „Dolomit” Kopalni „Ząbkowice” S. A.


 

Została również przyjęta uchwała w sprawie zaliczenia drogi położonej w Turzy o nazwie Kądzielów do kategorii dróg gminnych. PKP PLK S.A. planuje odbudowę linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie. W związku z tym należy dostosować przejazdy kolejowo – drogowe do warunków technicznych jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic kolejowych z drogami. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników drogi w Turzy ustanowiono ją drogą gminną.


 

UZDOLNIONE DZIECI BĘDĄ MIAŁY GDZIE SIĘ UCZYĆ


 

Ostatnia uchwała (łazowscy radni podjęli ją jednogłośnie) dotyczyła zamiaru utworzenia szkoły muzycznej na terenie ich gminy. Projekt utworzenia szkoły muzycznej jest odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnej społeczności. W chwili obecnej część dzieci i młodzieży uzdolnionych muzycznie z rejonu Łaz realizuje kształcenie muzyczne w szkołach na terenie innych miast.


 

- Projekt utworzenia szkoły muzycznej na terenie gminy Łazy jest odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnej społeczności naszej gminy zainteresowanej stworzeniem warunków rozwoju uczniów w zakresie edukacji muzycznej. W chwili obecnej część dzieci i młodzieży uzdolnionych muzycznie zamieszkałych na terenie gminy Łazy realizuje kształcenie muzyczne w szkołach w Dąbrowie Górniczej, Będzinie lub w innych gminach. Ponadto w roku bieżącym została zamknięta niepubliczna szkoła muzyczna w Zawierciu, do której również uczęszczali uczniowie z naszej gminy. Fakt ten jest znaczący dla części dzieci i młodzieży, którzy uczęszczali do tej szkoły, ponieważ dla wielu ich rodziców sama organizacja dowozu do szkół w Dąbrowie Górniczej lub w Będzinie stanowi poważną przeszkodę w zapewnieniu dzieciom podstaw kształcenia muzycznego i w wielu wypadkach jest przyczyną rezygnacji z dalszej edukacji w tym zakresie - czytamy w uzasadnieniu uchwały.


 

Zdaniem władz gminy utworzenie placówki w Łazach nie tylko spełni oczekiwania społeczne, ale przede wszystkim stanowić będzie atrakcyjną ofertę edukacyjną dla dzieci utalentowanych muzycznie i przyczyni się do promocji gminy.


 

- Warto też podkreślić, że z naszej gminy pochodzi Pan Marcin Mogiła, zdobywca III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010 r. oraz uczestnik I etapu tegoż konkursu w 2015 r., a także laureat wielu konkursów pianistycznych w kraju i na świecie. Ponadto ostatnie lata ukazują, że coraz więcej uzdolnionych muzycznie dzieci sięga po coraz wyższe laury w konkursach muzycznych, wokalnych i tanecznych. Mamy więc podstawy sądzić, że nie braknie zdolnych uczniów naszych gminnych szkół chętnych do rozwijania swych talentów w nowej placówce muzycznej - argumentują przedstawiciele gminy w uzasadnieniu.


 

CO DALEJ ZE SZKOŁĄ MUZYCZNĄ W ZAWIERCIU?


 

Tymczasem pod ogromnym znakiem zapytania stoi otwarcie szkoły muzycznej w Zawierciu. Przypomnijmy jakiś czas temu w tekście „Czy jedyną możliwością na uratowanie szkoły muzycznej będzie jej wybudowanie od zera” wskazywaliśmy, że sprawa szkoły muzycznej w Zawierciu coraz bardziej się komplikuje. W artykule zaznaczaliśmy, że póki co żaden budynek w mieście nie może zostać przeznaczony na placówkę kształcącą uzdolnioną muzycznie młodzież. Wszystkie budynki, które były brane pod uwagę musiałyby zostać odpowiednio zaadaptowane do tego celu. Drugim problemem jest też sąsiedztwo ze szkołą, ponieważ trudno znaleźć chętnych, którzy nie mieliby nic przeciwko kilkugodzinnemu graniu lub śpiewaniu za oknem.


 

- Od stycznia jesteśmy w działalność szkoły muzycznej, która miałaby powstać w Zawierciu bardzo, ale to bardzo zaangażowani. Nie jestem osobą, która tylko tutaj siedzi, mówi i pyta, ale tak naprawdę jeździ, dzwoni, sprawdza. Razem z panem prezydentem, razem z panią wiceprezydent, razem z panią wizytator z Centrum Edukacji Artystycznej odpowiedzialną za edukację muzyczną w województwie śląskim, jeździmy i sprawdzamy wszelkie warunki. Jak już powiedziałem na jednej z komisji warunki co do szkoły muzycznej zmieniły się. Kiedyś można to było zrobić na 4-5 salach. Dzisiaj pani wizytator mówi, że nie interesuje ich 4-5 sal. Docelowo interesuje ich 21 pomieszczeń minimum na powstanie podstawowej szkoły muzycznej, czyli szkoły muzycznej pierwszego stopnia - mówił w czasie jednej z sesji zawierciański radny (wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu) Leopold Stawarz. Jak tłumaczył, sprawdzane było wiele miejsc w mieście pod kątem tego, czy możliwe byłoby tam utworzenie szkoły muzycznej - pod uwagę brane były m.in. szkoły nr 2, nr 1, nr 4, czy też szkoła w Bzowie.


 

- Odwiedziliśmy kilka szkół, kilka budynków. Wszyscy chcą szkoły muzycznej, ale nie u siebie. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnego obiektu, który spełniałby wymagania, żeby ministerstwo nad naszym wnioskiem, nad naszym projektem się pochyliło. W porównaniu do tego, co było 2-3 lata temu te wymagania znacznie wzrosły. Nie chciałbym przesądzać tej sprawy, aczkolwiek jestem coraz bardziej przekonany o tym, że nie spełnimy tych warunków, ale nadal jesteśmy w kontakcie z panią wizytator i może jakieś rozwiązanie znajdziemy - powiedział z kolei w czasie tej samej sesji prezydent Witold Grim.


 

Jak udało nam się ustalić otwarcie szkoły muzycznej w Zawierciu stanęło pod znakiem zapytania. Żaden z budynków nie spełniał warunków docelowych. Jeżeli chodzi o lokalizacje w budynkach gminnych (szkołach), gdzie stosunkowo niedużym nakładem prac i środków finansowych mogłaby powstać szkoła muzyczna napotykano tu na opór środowiska danej szkoły i społeczności szkolnej.


 

Monika Polak-Pałęga


 

Tomasz Urbański

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe