ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA W POWIECIE

  • 15.05.2018, 12:20
  • Tomasz Urbański
(powiat zawierciański) Cały powiat świętował obchody kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 100-lecie Niepodległej. W licznych uroczystościach chętnie brali udział mieszkańcy. Nie zabrakło również patriotycznych przemówień.

(powiat zawierciański) Cały powiat świętował obchody kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 100-lecie Niepodległej. W licznych uroczystościach chętnie brali udział mieszkańcy. Nie zabrakło również patriotycznych przemówień.

 

W Ogrodzieńcu obchody rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego.

 

- Dziś mamy wielkie święto, które jest jednocześnie świętem narodowym i świętem kościelnym. Są ze sobą nierozerwalnie złączone od prawie stu lat. Pierwsze ustanowione przez Sejm II Rzeczypospolitej w roku 1919, a drugie zatwierdzone pięć lat później przez papieża Piusa XI dla upamiętnienia ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, który powierzył Polskę opiece Matki Bożej podczas potopu szwedzkiego. Oba święta są hołdem dla uchwalonej przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 maja z 1791 r. - wielkiego osiągnięcia polskich patriotów. Konstytucja była nowoczesną w tamtych czasach ustawą, która tworzyła fundament dla nowoczesnej administracji państwowej, dawała podstawy do reformy armii i skarbu państwa oraz wprowadzała głębokie reformy społeczne. Niestety nie udało się jej w pełni wdrożyć. Cztery lata później, w 1795 r., słaba Rzeczpospolita została rozgrabiona przez trzech zaborców: Rosję, Prusy i Austrię. Dziś wiemy, że bezpośrednią przyczyną upadku był brak szacunku dla ojczyzny, zdrada i korupcja szerząca się wśród niektórych polityków. Przez następne 123 lata państwo polskie zniknęło z mapy Europy, a jego odzyskanie okupiliśmy krwią milionów Polaków walczących o utraconą niepodległość. Rozumiemy dziś jak ważnym było, dla tamtego pokolenia Polaków, uchwalenie święta narodowego przez Sejm II Rzeczypospolitej. To był hołd dla tych, którzy poświęcili swoje życie dla odzyskania utraconej wolności. Jednocześnie miała to być przestroga dla następnych pokoleń, również dla nas, że wolność wymaga wyrzeczeń i poświęcenia oraz, że nie jest dana raz na zawsze – trzeba ją szanować i jej bronić – przekazał zebranym burmistrz Ogrodzieńca Andrzej Mikulski.

 

W gminie Łazy uroczystości odbyły się w Niegowonicach. Przybyłe na uroczystość delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą „700 - lecie Niegowonic i Niegowoniczek”. Odprawiona została również msza święta w kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu.

 

Burmistrz Pilicy Artur Janosik przypomniał jak ważna jest pamięć o naszej tożsamości narodowej, kulturowej. Najważniejszą częścią obchodów była msza św. koncelebrowana za Ojczyznę w klasztorze oo. Franciszkanów (przewodniczył jej o. Gwardian Błażej Sówka).

 

Także w Zawierciu odprawiona została msza w intencji Ojczyzny (w bazylice pw. św. Apostołów Piotra i Pawła). Głównie uroczystości w stolicy naszego powiatu odbyły się na Placu im. T. Stosika. (mpp), Foto: UM Łazy, UMiG Ogrodzieniec, UMiG Pilica, Starostwo Powiatowe w Zawierciu

Tomasz Urbański

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe