czwartek, 28 marca 2024 18:47

BENIAMINEK ZAKOŃCZYŁ SEZON NA 9 MIEJSCU!

(Zawiercie, Radom) Pojedynek o dziewiąte miejsce w tabeli PlusLigi w sezonie 2017/2018, pomiędzy Jurajskimi Rycerzami i Czarnymi Radom miał dodatkowy „smaczek”.  W sezonie zasadniczym Żółto-Zieloni przegrali z Cerradem dwukrotnie. 2:3 u siebie i 0:3 na wyjeździe. Mieli zatem swym rywalom coś do udowodnienia. I zrobili to, przesuwając się na finiszu rozgrywek o jedno miejsce w górę tabeli. Beniaminek PlusLigi z Zawiercia swój pierwszy sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej zakończył na 9 miejscu!

Aluron Virtu Warta Zawiercie – Cerrad Czarni Radom 3:1 (23:25, 25:20, 25:21, 25:21)

Cerrad Czarni Radom - Aluron Virtu Warta Zawiercie 3:0 (25:18, 25:19, 25:18), „Złoty set” 12:15

Pierwsze spotkanie, którego stawką było 9 miejsce w tabeli lepiej rozpoczęli Wojskowi. To oni zachowali w końcówce pierwszego seta więcej zimnej krwi i wygrali 25:23. Drugą partię gospodarze rozpoczęli od prowadzenia, do którego przyczyniły się m.in. zagrywki Michała Żuka, sprawiające siatkarzom z Radomia wiele kłopotów. Niesieni fantastycznym dopingiem kibiców podopieczni Emanuela Zaniniego byli nie do zatrzymania, a ich przewaga stale rosła. Już przy stanie 16:8 było wiadomo, że Aluron szansy na zwycięstwo w tej odsłonie nie wypuści. Po gorszym początku trzeciej odsłony, kiedy to prowadzenie objęli goście,  zawiercianie szybko się otrząsnęli, doprowadzili do wyrównania, a chwilę potem objęli kilkupunktowe prowadzenie (17:12). Utrzymali je do końca, a partię atomowym atakiem zakończył Grzegorz Bociek. W czwartym secie wyrównana gra toczyła się tylko do stanu 6:6. Potem zawiercianie zaczęli stopniować odjeżdżać Czarnym. Dwa asy serwisowe z rzędu posłał na połowę rywali Maciej Zajder, w ataku nie mylił się Grzegorz Bociek, i kiedy na tablicy pojawił się wynik 18:12 podopieczni Roberta Prygla stracili chyba wiarę w to, że mogą jeszcze coś w Zawierciu ugrać. Jurajscy Rycerze wygrali spotkanie 3:1 w setach.

MVP: Matej Patak

W spotkaniu rozegranym dwa dni później w Radomiu gospodarze wyszli na parkiet niezwykle skoncentrowani. Być może dlatego w meczu we własnej hali wychodziło im niemal wszystko, a w grę zawiercian wkradła się niepotrzebna nerwowość. Trzy „gładko” przegrane sety, które pozwoliły siatkarzom Cerradu Czarnych wyrównać stan rywalizacji, nie rokowały dobrej gry przyjezdnych w tzw. „Złotym secie”. Ten miał zaś zdecydować o wszystkim. Podopieczni Emanuele Zaniniego wrócili jednak do gry w najważniejszym momencie meczu  - Początek „Złotego seta” był bardzo wyrównany. Każdy atak gospodarzy wiązał się z natychmiastową odpowiedzią siatkarzy Aluronu Virtu Warty Zawiercie. W odpowiednim momencie przebudził się Grzegorz Bociek, którego rywalom było coraz trudniej zatrzymać. Gdy Czarnym nie udało się przyjąć zagrywki Grzegorza Pająka, po raz pierwszy w czwartym secie na prowadzeniu znaleźli się Jurajscy Rycerze (9:8). W końcu skuteczny blok Grzegorza Boćka pozwolił na wyjście na dwupunktowe prowadzenie (13:11). Czarnym Radom udało się obronić tylko jedną piłkę meczową. Set zakończył się wygraną Aluron Virtu Warty Zawiercie 15:12 – skomentowali zwycięską końcówkę starcia przedstawiciele klubu z Zawiercia na swojej stronie internetowej.

***

Jak informowaliśmy wcześniej z PlusLigą żegnają się po tym sezonie BBTS Bielsko-Biała i Dafi Kielce. W barażu, którego zwycięzca zapewniał sobie grę o miejsce w PlusLidze w sezonie 2018/2019 z mistrzem I ligi AZS-em Częstochowa, MKS Będzin dwukrotnie wygrał z Łuczniczką Bydgoszcz i tego zespołu także w przyszłym sezonie w PlusLidze nie zobaczymy. Rywali w półfinałach poznały dwie najlepsze ekipy: ZAKSA Kędzierzyn Koźle i PGE Skra Bełchatów.

22 kwietnia: Asseco Resovia Rzeszów - Indykpol AZS Olsztyn 1:3

Półfinały (ekipy z miejsc 1-4, do 2 zwycięstw)

18 kwietnia: Aluron Virtu Warta Zawiercie - Cerrad Czarni Radom 3:1

20 kwietnia: Cerrad Czarni Radom - Aluron Virtu Warta Zawiercie 3:0 , „Złoty set” 12:15