ŚWIĄTECZNE KIERMASZE W POWIECIE ZAWIERCIAŃSKIM

  • 31.12.2017, 12:20
  • Tomasz Urbański
(Łazy, Pilica, Ogrodzieniec) Jak co roku w poszczególnych gminach powiatu zawierciańskiego zorganizowane zostały bożonarodzeniowe jarmarki i kiermasze. Centra takich miejscowości jak Łazy, Pilica czy Ogrodzieniec wypełniły stoiska i stragany, na których mieszkańcy mogli zakupić świąteczne wypieki, kolorowe ozdoby, rękodzieło lokalnych twórców oraz naturalne produkty. Swoją obecnością jarmarki uświetnił wyczekiwany – głównie przez najmłodszych – Święty Mikołaj oraz bajkowe postacie z popularnych bajek. W bożonarodzeniowy nastrój pełen radości i nadziei wprowadzały kolędy oraz świąteczne piosenki w wykonaniu młodszych i starszych grup artystycznych działających na terenach gmin.

(Łazy, Pilica, Ogrodzieniec) Jak co roku w poszczególnych gminach powiatu zawierciańskiego zorganizowane zostały bożonarodzeniowe jarmarki i kiermasze. Centra takich miejscowości jak Łazy, Pilica czy Ogrodzieniec wypełniły stoiska i stragany, na których mieszkańcy mogli zakupić świąteczne wypieki, kolorowe ozdoby, rękodzieło lokalnych twórców oraz naturalne produkty. Swoją obecnością jarmarki uświetnił wyczekiwany – głównie przez najmłodszych – Święty Mikołaj oraz bajkowe postacie z popularnych bajek. W bożonarodzeniowy nastrój pełen radości i nadziei wprowadzały kolędy oraz świąteczne piosenki w wykonaniu młodszych i starszych grup artystycznych działających na terenach gmin.

 

MIKOŁAJ I KONIO-RENIFERY W ŁAZACH

 

W sobotę 9 grudnia odbył się kiermasz w Łazach. Świąteczne stoiska tradycyjnie już zapełniły Plac przy fontannie. Mieszkańcy z pewnością nie mogli narzekać na nudę podczas grudniowej imprezy – w centrum miasta stanęła żywa szopka, będąca miłą atrakcją nie tylko dla najmłodszych. Uczestnicy kiermaszu mogli skorzystać z popularnej foto budki oraz wziąć udział w warsztatach dekorowania świątecznych pierników. Wyjątkowym gościem łazowskiego jarmarku był niezastąpiony Święty Mikołaj oraz jego nieodłączni towarzysze w postaci zastępu reniferów.

 

- Kiermasz to okazja do poczucia świątecznej atmosfery, spotkania w szerszym gronie i oczywiście zakupów. Magiczna atmosfera i nietypowe zakupy, taki właśnie jest Kiermasz Bożonarodzeniowy w Łazach – ocenia sekretarz gminy Ilona Pelon.

 

O znaczeniu corocznej imprezy przedświątecznej mówił również dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach Grzegorz Piłka. - Kiermasz to już tradycyjnie okazja do zakupów innych od tych typowych, które przed Świętami robimy w sklepach. To właśnie tutaj można kupić ciasta, drobne wypieki, ludowe wyroby, ozdoby świąteczne, choinki, stroiki, smakołyki, ceramikę, rękodzieło artystyczne. To także żywa szopka i święty Mikołaj. Kiermasz Bożonarodzeniowy co roku przyciąga na plac przy fontannie wielu mieszkańców gminy oraz gości. Impreza na stałe wpisała się już do kalendarza wydarzeń w Łazach – podkreśla Grzegorz Piłka.

 

Bożonarodzeniowe jarmarki prócz tego, że mają swój niepowtarzalny czar i atmosferę, wyróżniają się również tym, że oferują na swych stoiskach tradycyjne wyroby rękodzielnicze, których próżno szukać na półkach popularnych marketów. Oryginalne choinkowe ozdoby, ceramika i ludowe wyroby pochodzące od lokalnych twórców stanowią nieodłączny element świątecznej imprezy, dodając jej niepowtarzalnego charakteru.

 

Święty Mikołaj nie szczędził dzieciom słodkich upominków i owoców. Towarzyszyły mu konie-renifery, które były dużą atrakcją dla wszystkich uczestników kiermaszu. Podczas imprezy nie zabrakło również losowania upominków, warsztatów z dekorowania pierników, które odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach oraz foto budki, dzięki której każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe świąteczne zdjęcie. Imprezę poprowadził Marcin Janus.

 

MOC WYSTĘPÓW ARTYSTYCZNYCH W PILICY

 

Kolejnego dnia, w niedzielę 10 grudnia odbył się II Jarmark Świąteczny w Pilicy. Wydarzenie na tutejszym rynku otworzył burmistrz Artur Janosik oraz Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Pilica Barbara Przybylik. Na pilickiej scenie, stanowiącej niejako centrum kiermaszu zaprezentowało się wiele grup artystycznych w każdej grupie wiekowej. Wśród lokalnych artystów, którzy swoimi występami uświetnili II Jarmark Świąteczny w Pilicy znaleźli się m.in. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Wierbki, Szkoły Podstawowej nr 3 z Dzwono-Sierbowic, Szkoły Podstawowej nr 1 w Pilicy, Ognisko Młodzieżowe działające przy Kole Gospodyń Wiejskich w Wierbce, podopieczni Zespołu Szkół w Pilicy, Chór Metanoia Cordis, przedszkolaki z Pilicy, Zespół „Jurajskie Gospodynie”, „Złote Słoneczniki”, „Biały Miś” oraz Schola „Aniołki” z parafii w Dzwono-Sierbowicach.

 

W Pilicy nie zabrakło konkursów kolęd z nagrodami oraz prezentacji wystawców, którzy przygotowali swoje prace na pilicki jarmark.

 

- Pomiędzy występami burmistrz złożył życzenia bożonarodzeniowe, zachęcił do wspólnego świętowania. Podziękował również za przybycie gościom oraz osobom reprezentującym samorząd gminny m.in. Staroście Zawierciańskiemu Krzysztofowi Wronie, Członkowi Zarządu Powiatu Zawierciańskiego Cezaremu Barczykowi, Zastępcy Dyrektora Terenów Wiejskich Marcinowi Rachwałowi, Przewodniczącej Rady Miasta i Gminy Pilica Barbarze Przybylik, Sekretarzowi Miasta i Gminy Pilica Annie Kulczak, radnym, KGW, występującym, wystawcom oraz wszystkim obecnym – przekazują piliccy urzędnicy na swojej stronie internetowej.

 

W Pilicy również nie zabrakło wyjątkowego gościa z mroźnej Laponii. Świętemu Mikołajowi towarzyszyły cztery urocze Śnieżynki. Specjalnie dla najmłodszych uczestników kiermaszu przygotował mały konkurs na powitanie. Ponadto wszyscy chętni mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze Świętym Mikołajem w zachwycających tradycyjnych saniach.

 

Nie tylko na rynku dużo się działo. Podobnie było w budynku pilickiego ratusza, gdzie odbywały się warsztaty z robienia choinkowych ozdób, a Klub Robótek Ręcznych z Pilicy wraz z Haliną Skowronek wykonały bożonarodzeniowe prace. Mieszkańcy mogli również podziwiać prace tutejszych przedszkolaków, które najmłodsi przygotowali na konkurs „Kartka Bożonarodzeniowa”.

 

Na II Jarmarku Świątecznym w Pilicy swoje stoiska przygotowało wielu wystawców, a wśród nich m.in. panie zrzeszone w kilkunastu Kołach Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna z Wierbki, uczniowie szkół z terenu gminy, Patelnia Smaków, Stowarzyszenie Ziemi Pilickiej, Klub Ludzi Twórczo Zakręconych oraz Zespół Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu.

 

OLAF I ELZA ZACHWYCILI DZIECI W OGRODZIEŃCU

 

Dokładnie tydzień przed wigilią Bożego Narodzenia, tj. w niedzielę 17 grudnia odbył się w Ogrodzieńcu IV Jarmark Bożonarodzeniowy. Impreza zorganizowana na Placu Piłsudskiego obfitowała w pokazy kulinarne, występy artystyczne, wspólne kolędowanie i konkursy z nagrodami.

 

Na środku placu pojawiła się – podobnie jak w Łazach – żywa szopka. Wśród mieszkańców i uczestników ogrodzienieckiego kiermaszu spacerował Święty Mikołaj oraz Elza i Olaf – dobrze znani wszystkim pociechom (oraz ich rodzicom) bohaterowie popularnej disneyowskiej bajki „Kraina Lodu”.

 

Dla dzieci odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których najmłodsi uczyli się wykonywać świąteczne ozdoby, a dla troszkę starszych zorganizowany został pokaz kulinarny. Na scenie zaprezentowali się m.in. zespół „Malwinki” ze Szkoły Podstawowej w Gieble, uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ogrodzieńcu.

 

Uczestnicy ogrodzienieckiego jarmarku mogli podczas bożonarodzeniowej imprezy nabyć m.in. świąteczne upominki, dekoracje, biżuterię, poduszki oraz góralskie specjały, miody od pszczelarzy z Ogrodzieńca, ryby żywe i grillowane, swojskie wędliny. Można było też skosztować świąteczny barszczyk oraz grzanego piwa z dodatkiem miodu i przypraw korzennych.

 

Bożonarodzeniowe kiermasze, mające swój niepowtarzalny klimat, którego raczej nie znajdziemy w dużych marketach należących do zagranicznych firm (choćby najpiękniej przystrojonych i kuszących świątecznymi promocjami) z pewnością wprawiły w dobry nastrój wszystkich tych, którzy znaleźli czas, by wziąć w nich udział. (es) Foto: materiały własne, UMiG Pilica, UM Łazy

Tomasz Urbański

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe