OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

  • 09.11.2017, 13:53
  • Edyta
(powiat zawierciański) W najbliższą sobotę w całym kraju obchodzić będziemy 99. rocznicę odzyskania niepodległości. W poszczególnych gminach powiatu zawierciańskiego Narodowe Święto Niepodległości będzie jak co roku uroczyście obchodzone. Poniżej przedstawiamy program sobotnich uroczystości.

(powiat zawierciański) W najbliższą sobotę w całym kraju obchodzić będziemy 99. rocznicę odzyskania niepodległości. W poszczególnych gminach powiatu zawierciańskiego Narodowe Święto Niepodległości będzie jak co roku uroczyście obchodzone. Poniżej przedstawiamy program sobotnich uroczystości.

 

W Pilicy o 12.00 rozpocznie się msza św. za Ojczyznę w Kościele Farnym. Następnie wychowankowie pilickiego przedszkola oraz SP nr 1 zaprezentują program artystyczny pt. „Cześć Ci i chwała”, po czym uczestnicy narodowego święta przejdą ulicami Pilicy przed Krzyż Niepodległości przy ul. Mickiewicza.

 

W Żarnowcu msza św. w intencji Ojczyzny rozpocznie się wcześniej niż w Pilicy, bowiem o godzinie 10.00. Po niej – ok. 11.00 - uczestnicy obchodów w towarzystwie Orkiestry Dętej z Woli Libertowskiej złożą kwiaty przy płycie pamiątkowej w Rynku.

 

W Irządzach o 10.45 uczestnicy sobotnich obchodów spotkają się przed tutejszym urzędem gminy, skąd przejdą przed pomnik „Pamięci poległym i zamordowanym żołnierzom na frontach II Wojny Światowej”, gdzie złożą kwiaty. Następnie o godzinie 11.00 rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny oraz 35-lecia Reaktywowania Gminy Irządze. W samo południe rozpocznie się akademia, którą przygotują i wykonają uczniowie miejscowej szkoły. Po uroczystości jej uczestnicy będą mogli skosztować żołnierskiej grochówki.

 

DWUDNIOWE OBCHODY W SZCZEKOCINACH I OGRODZIEŃCU

 

W Ogrodzieńcu oraz Szczekocinach obchody Święto Niepodległości rozpoczną się już w piątek 10 listopada. O godzinie 18.00 w Domu Kultury w Szczekocinach wystąpi Chór Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Orkiestrą Dętą ze Szczekocin. Następnie dzieci i młodzież uczestnicząca w zajęciach artystycznym przy MGOKiS przedstawi montaż słowno-muzyczny pt. „Bal u Marszałka”. 11 listopada o 11.30 rozpocznie się uroczysta msza św., po której uczestnicy obchodów przejdą na miejsce dalszej części obchodów, czyli przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie około godziny 12.50 rozpocznie się główna część sobotnich uroczystości. Obchodom Święta Niepodległości w Szczekocinach towarzyszyć będą również imprezy sportowe – o 10.00 w Parku Miejskim odbędzie się Międzynarodowy Wyścig w Kolarstwie Przełajowym o Puchar Burmistrza MiG Szczekociny - XXI Memoriał im. E. Pelki. Z kolei w sobotnie popołudnie, o 15.00 na Orliku wystartuje się bieg uliczny „Mila Niepodległości”.

 

W piątek 10 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ogrodzieńcu o 16.30 rozpocznie się koncert okolicznościowy „Jakże Ciebie przywitać radosna swobodo!” w wykonaniu zespołów działających przy MGOK. Koncertowi towarzyszyć będzie wernisaż wystawy fotograficznej „Przydrożne kapliczki w tradycji polskiej”. W sobotę 11 listopada o 9.00 rozpocznie się msza św. za Ojczyznę, po której uczestnicy ogrodzienieckich obchodów przejdą na Cmentarz Komunalny, gdzie złożą kwiaty pod Pomnikiem Poległych.

 

W ZAWIERCIU UROCZYSTOŚCI ROZPOCZNIE PRZEMARSZ KAWALERII

 

W stolicy powiatu zawierciańskiego obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie o 9.45 przemarsz Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego ulicami Myśliwską, Podmiejską, 11 Listopada, 3 Maja, Daszyńskiego. W kościele pw. NMP Królowej Polski o 10.30 rozpocznie się msza w intencji Ojczyzny, po której uczestnicy zawierciańskich obchodów przemaszerują na Cmentarz Parafialny. Dalsza część sobotnich uroczystości odbędzie się przy Pomniku Niepodległości. (es)

Edyta

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe