OSP NIEGOWONICE ZWYCIĘŻYŁA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE

  • 01.06.2017, 10:20
  • Tomek
(Niegowonice, gm. Łazy) Znamy już wyniki I edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem Ochotniczych Straży Pożarnych i samorządów - Florianów. W zmaganiach, których organizatorem i zarazem pomysłodawcą był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej nagrodzona została jednostka OSP z Niegowonic.

(Niegowonice, gm. Łazy) Znamy już wyniki I edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem Ochotniczych Straży Pożarnych i samorządów - Florianów. W zmaganiach, których organizatorem i zarazem pomysłodawcą był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej nagrodzona została jednostka OSP z Niegowonic.

 

Jedną z idei przyświecających organizatorom zmagań jest prezentowanie i wyróżnianie działań na rzecz bezpieczeństwa, edukacji w dziedzinie niesienia pomocy i eliminowania zagrożeń, podnoszenia jakości życia mieszkańców oraz wspierania rozwoju i aktywizacji lokalnych środowisk. „Floriany” to konkurs dla oddziałów ochotniczych straży pożarnych, które samodzielnie lub we współpracy z samorządami, organizacjami i instytucjami podejmują działania i realizują przedsięwzięcia służące mieszkańcom.

 

Uczestnicy konkursu mieli zaprezentować wybrany przez siebie projekt, który realizowany był na terenie samorządu gminnego lub powiatowego w latach 2015-2016. Zgłoszenia przyjmowane były w 12 kategoriach, między innymi: najbardziej zaangażowany społecznie pracodawca, poprawa estetyki i przestrzeni publicznej; poprawa bezpieczeństwa; integracja społeczna; edukacja; rozbudowa infrastruktury lokalnej; ochrona środowiska i ekologia. Do konkursu zgłoszono 375 inicjatyw z całego kraju, spośród których kapituła konkursowa nominowała do etapu finałowego 54 inicjatywy społeczne oraz 3 zgłoszonych do konkursu pracodawców. Wyniki ogólnopolskich zmagań poznaliśmy podczas uroczystej Gali Finałowej, która odbyła się 4 maja . Kapituła konkursowa wyłoniła 21 zwycięzców w 11 kategoriach (nie przyznano nagrody w kategorii „Ochrona środowiska i ekologia”).

 

W kategorii „Edukacja” nagrodzona została inicjatywa Ochotniczej Straży Pożarnej w Niegowonicach (gm. Łazy) pn. „Ratownictwo po godzinach - bezpieczny pies, bezpieczny człowiek”. Projekt ten był realizowany samodzielnie przez OSP Niegowonice w terminie 01.01.-31.12.2016r. Pomysł sfinansowany został z własnych środków prowadzącego spotkania - druha Tomasza Męcik-Kronenberga, który należy do Sekcji Wspomagającej Działania Poszukiwawcze z Psem OSP Niegowonice. W realizacji przedsięwzięcia druhowi z OSP pomagały jego 2 psy - Basia i Zosia.

 

- Celem projektu była edukacja przez zabawę z psami ratowniczymi wykorzystywanymi na co dzień w akcjach poszukiwawczych, poznanie ich mądrości, determinacji oraz możliwości służenia społeczeństwu jakie oferuje działalność w OSP. Dzięki temu możliwe było kreowanie pożądanych zachowań u najmłodszych, uczenie ich empatii dla zwierząt i ludzi, a także bezpiecznych zachowań w kontakcie ze zwierzętami, a przede wszystkim w przypadku ataku psa. Edukacja polegała na 2-godzinnych spotkaniach z dziećmi, podczas których zapoznawały się z psami, następnie uczestniczyły w prelekcji edukacyjnej oraz pokazach zachowań psów. Podczas zajęć wyjaśniano także dzieciom i rodzicom, że pies to przyjaciel, ale i obowiązek oraz odpowiedzialność, a posiadanie psa i jego prawidłowe wychowanie jest wspaniałą inwestycją w rozwój psychoruchowy dziecka. Chęć zdobycia wiedzy, kontakt ze zwierzętami, zainteresowanie opowieściami strażaka, ratownika, lekarza przerosły oczekiwania prowadzącego - czytamy w opisie zwycięskiej inicjatywy na stronie internetowej konkursu. (es) Foto: facebook.com/KonkursFloriany

Tomek

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe