NOWE PORADNIE W ZAWIERCIAŃSKIM SZPITALU

  • 08.07.2013, 08:55
  • MyszPress
(Zawiercie) W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu zostaną utworzone nowe poradnie. Wniosek o zmiany w statucie lecznicy rozpatrzyli powiatowi radni 27 czerwca. Tuż przed wakacjami pojawiło się sporo pracy. Oczywiście nie obyło się bez słownych potyczek. Zmiany statutu zostały przegłosowane. Pacjenci już niedługo mają mieć możliwość korzystania z nowej poradni kardiologicznej, preluksacyjnej, leczenia bólu i poradni endokrynologicznej. Jest również szansa na termomodernizację budynku szpitala. Remont jest wskazany, ponieważ ze ścian wprost na ziemię upadają spore części elewacji. Inwestycja mogłaby kosztować nawet 15 milionów złotych. Niekorzystne wiadomości dotyczą przeciągającego się w nieskończoność terminu otwarcia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

(Zawiercie) W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu zostaną utworzone nowe poradnie. Wniosek o zmiany w statucie lecznicy rozpatrzyli powiatowi radni 27 czerwca. Tuż przed wakacjami pojawiło się sporo pracy. Oczywiście nie obyło się bez słownych potyczek. Zmiany statutu zostały przegłosowane. Pacjenci już niedługo mają mieć możliwość korzystania z nowej poradni kardiologicznej, preluksacyjnej, leczenia bólu i poradni endokrynologicznej. Jest również szansa na termomodernizację budynku szpitala. Remont jest wskazany, ponieważ ze ścian wprost na ziemię upadają spore części elewacji. Inwestycja mogłaby kosztować nawet 15 milionów złotych. Niekorzystne wiadomości dotyczą przeciągającego się w nieskończoność terminu otwarcia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

 

- Czy szpital nie idzie w kierunku zmiany profilu swojego działania? Wolałbym dla siebie i moich pacjentów żeby w szpitalu istniała dobra obsługa oddziałowa, a nie poradniana – powiedział o zmianach w statucie szpitala radny powiatowy Lech Jaros. Samorządowiec wskazywał między innymi, że poradnia preluksacyjna, która już istnieje na terenie naszego powiatu ma małe niedowykonanie. W tym momencie głos zabrała dyrektorka szpitala Małgorzata Guzik- o zmianach mówiła w samych superlatywach.

 

- Szpital nie zamierza zmieniać profilu. W tej chwili mamy trzynaście poradni i nic nie stoi na przeszkodzie byśmy mieli dodatkowych pięć, czy sześć poradni. Pacjenci, którzy są u nas leczeni często pytają o wskazane poradnie i wychodząc ze szpitala chcieliby kontynuować w nim leczenie. Jeżeli chodzi o poradnię preluksacyjną, to także są nią zainteresowane osoby przebywające na oddziale ginekologicznym, czy oddziale noworodkowym. Jest zainteresowanie taką działalnością, stąd ukłon w stronę pacjentów. Jeżeli chodzi, o jakość zapewniam, że jeżeli będzie u nas dobrze, to pacjenci przyjdą – podkreślała Guzik.

 

Lecznica chce w najbliższym czasie wystąpić do NFZ o zwiększenie kontraktu. W tej chwili czas oczekiwania na wizytę w poradni kardiologicznej w Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu wynosi 120 dni.

 

- Nie wynika, to z tego, że nie możemy przyjąć pacjentów, a wynika to z limitów zakontraktowanych przez fundusz. To podstawowa różnica. Nie ulega żadnej wątpliwości, że im więcej podmiotów, tym bardziej dzielimy kontrakt, który jest. W tym torcie już nic nie przybędzie– powiedział obecny na sali zastępca dyrektora ZLA Sławomir Szczurak. Warunki kontraktowania są bardzo ciężkie i obejmują między innymi zabezpieczenie sprzętowe. Szumu na sali narobił radny Leszek Wojdas, który wyraźnie pokazał, z kim trzyma. – Radny powiatowy powinien podnosić obie rączki za jakąkolwiek poradnią specjalistyczną na terenie powiatu zawierciańskiego. (…) Coraz więcej ludzi jeździ do tych „cholernych” Brudzowic – denerwował się Wojdas.

 

Sytuację próbował złagodzić wiceprzewodniczący rady powiatu Jarosław Kleszczewski: – Moglibyśmy otworzyć i dziesięć poradni, ale musimy sobie zdać sprawę z tego, że środki funduszu są podzielone na tzw. obszary kontraktowania. Takim obszarem jest nasz powiat. Jest dla nas zarezerwowana pewna pula przeznaczona np. na kardiologię i ta pula się nie zwiększy, nie rośnie składka. Za chwilę może się okazać, że ZLA nie będzie mieć już takiego dobrego, dodatkowego wyniku, bo podzielimy kontrakt wszystkich podmiotów, nie tylko ZLA. Weźmy np. 1000 porad, jeżeli to podzielimy na kilka rat, to wszyscy będą ponosić wysokie koszty osobowe, czy koszty pracowni. O nowe kontrakty warto walczyć podnosząc standard, wprowadzając innowacje i poradnie, których na naszym terenie nie ma – zaznaczył wiceprzewodniczący.

 

Starosta bronił decyzji Małgorzaty Guzik. - Widzimy jak wygląda konkurencja na rynku zdrowia. Walczymy o to, by tort został uczciwie pokrojony. Wiemy, że tych pieniędzy jest troszeczkę na rynku. Nie obawiałbym się o kontrakt ZLA, a o kontrakt innych NZOZ-ów – powiedział starosta Rafał Krupa.

 

Radni jednogłośnie głosowali za utworzeniem poradni kardiologicznej, endokrynologicznej, leczenia bólu. Tylko jeden radny wstrzymał się w głosowaniu nad utworzeniem poradni preluksacyjnej, ale większość i w tym wypadku zadecydowała o wprowadzeniu zmian do statutu szpitala.

 

Samorządowcy postanowili także o wprowadzeniu w szpitalu gabinetów pielęgniarki i położnej Podstawowej Opieki Zdrowotnej, oraz punktu szczepień.

 

PRZETARGI NA SPRZĘT DLA SOR „LEŻĄ”

 

Nadal wiele kontrowersji budzi przeciągające się w czasie otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jeżeli chodzi o wyposażenie w meble i sprzęt medyczny SOR-u, to zostały ogłoszone dwa postępowania przetargowe. – W pierwszy postępowaniu na dostawę sprzętu i aparatury medycznej ogłoszono przetarg w 10 pakietach. Udało nam się jedynie rozstrzygnąć pakiet numer cztery na dostawę bronchofiberoskopu. Wartość sprzętu, to około 31 tysięcy złotych. Pozostałe pakiety zostały unieważnione – powiedział wicestarosta Rafał Porc. Dlaczego? W jednym z pakietów nikt nie złożył swojej oferty, aż w sześciu pakietach cena najkorzystniejszej oferty przekraczała kwotę, jaką powiat (zamawiający) przeznaczył na sfinansowanie zamówienia. W pozostałych pakietach dwie oferty zostały wadliwie złożone.

 

W pakiecie nr 1 znalazł się aparat do gazometrii krwi, analizator parametrów krytycznych, pompa infuzyjna strzykawkowa, pompa infuzyjna wolumetryczna, urządzenie do podgrzewania płynów infuzyjnych. W pakiecie nr 2 wanna-wózek do mycia leżących pacjentów, konsola zasilająca do wanny, wózek do badań, łóżko szpitalne wielopozycyjne, stół zabiegowy(do zakładania opatrunków gipsowych), stolik zabiegowy ze stali nierdzewnej, wózek do przewożenia pacjentów, łóżko szpitalne IT 9. SOR nie ma jeszcze stołu operacyjnego, stołu zabiegowego, zestawu do ogrzewania pacjenta. Brakuje między innymi respiratora stacjonarnego, respiratora transportowego, aparatu do znieczulenia, zestawu reanimacyjnego, zestawu reanimacyjnego z endoskopem intubacyjnym, zestawu reanimacyjnego dla noworodków i wielu innych. Jednym słowem trudno powiedzieć kiedy Szpitalny Oddział Ratunkowy zacznie przyjmować pierwszych pacjentów.

 

W przypadku mebli i pozostałego wyposażenia postępowania zostały rozstrzygnięte, a umowy zostały podpisane z dwiema firmami. BTH Solidni i Alba Poznań.

 

STRUP BŁAGA O TERMOMODERNIZACJĘ

 

Końcówka sesji przyniosła nadzieję dla zadłużonej na ponad 50 milionów placówki. Być może jeszcze w sierpniu odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego, która da zielone światło dla termomodernizacji budynku lecznicy. Koszt inwestycji wynosi kilkanaście, do 15 milionów złotych.

 

Planuje się, że termomodernizacja zostanie wykonana ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. Funduszu Norweskiego i środków budżetu państwa (wkład własny może wynieść 20 procent).

 

Monika Polak-Pałęga

 

 

MyszPress

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe