Pierwsza z umów (na odcinek Włodowice-Morsko) zawarta została z Zakładem Budowlano-Drogowym DUKT. Zadanie współfinansowane jest przez Gminę Włodowice, a wartość inwestycji ma wynieść prawie 2 miliony złotych. Długość remontowanej drogi to 3388 metrów. Zakres prac obejmuje poszerzenie podbudowy, wzmocnienie nawierzchni, utwardzenie poboczy, odtworzenie rowów przydrożnych i budowę fragmentu chodnika. Termin realizacji zadania to 8 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
Druga umowa zawarta została z firmą Bitum (rzecz jasna, odcinek Skarżyce-Żerkowice). Zadanie współfinansowane jest przez gminę Zawiercie. Długość remontowanej drogi ma wynieść 2800 metrów, a termin wykonania zadania to 15 lipca 2022 roku. Wartość inwestycji wynosi ponad 10 milionów zł. Zakres zadania obejmuje wykonanie robót budowlanych, związanych z przebudową i rozbudową ulicy Okiennik na odcinku od skrzyżowania z ul. Skarżycką w Skarżycach (wraz z przebudową skrzyżowania) do skrzyżowania z ul. Jurajską (DK78) w Żerkowicach (wraz z przebudową wlotu skrzyżowania, bez ingerencji w jezdnię DK 78), obejmujących m.in.: jezdnię, pobocza, ścieżkę pieszo-rowerową, zatoki autobusowe, chodniki, zjazdy, odwodnienie, przepusty, pasy zieleni, oznakowanie pionowe i poziome.
DORADCA DYREKTORA O STANIE SZPITALA
Prócz tego Doradca Dyrektora Szpitala Powiatowego w Zawierciu Dariusz Jorg przedstawił i omówił prezentację z 2,5-letniej działalności szpitala. Na początku swojej wypowiedzi nawiązał do jego stanu na koniec roku 2018. Zaznaczył, że jego kondycja była trudna i mogła w niedługim czasie prowadzić do utracenia płynności finansowej. Na rok 2019 starosta postawił więc przed szpitalem dwa cele: poprawę jakości i dostępności medycznych oraz utrzymanie dodatniego wyniku finansowego.
-Co się zmieniło na przestrzeni ostatnich 2,5 lat? Wystąpił wzrost przychodów o 30 milionów […]. Zysk zwiększył się o 250%. Liczba lekarzy zatrudnionych na etat wynosiła w 2018 r. 80 osób, a na koniec sierpnia 2021 - 81 osób. Liczba ludzi zatrudnionych ogółem wynosiła z kolei w roku 2018 - 890 osób, a w roku 2020 – 802 osoby. […] W porównaniu do roku 2018 zużywamy o 10% mniej pieniędzy na koszty płac. Ktoś powie: Nie płacą ludziom. Tak jednak nie jest. […] Płacimy po prostu mniejszej grupie ludzi. Wzrost średniej płacy wyniósł 59% - oznajmił D. Jorg.
Jak wynika jeszcze z wypowiedzi doradcy - do Zawiercia „ściągnięto” 8 nowych anestezjologów, 3 ortopedów, 3 chirurgów, 1 neurologa, 5 osób na internę, 2 osoby na oddział zakaźny, 4 osoby do ginekologii, 2 do neonatologii, na pediatrię 1 osobę, na okulistykę 1 osobę, na radiologię 3 osoby, na medycynę rodzinną 4 osoby. Razem 40 osób.
Dariusz Jorg dodał, że od końca roku 2018 do dzisiaj zmieniło się 11 ordynatorów. (W szpitalu jest 14 oddziałów.) Podkreślił przy tym, jak ważną rolę nowi ordynatorzy odgrywają w rozwoju szpitala. Zaznaczył, że zmieniło się kierownictwo w administracji oraz że zwiększyła się też liczba młodych lekarzy, którzy się w szpitalu kształcą. Na koniec roku 2018 było 9 rezydentów. Obecnie jest ich 18.
Doradca Dyrektora zaznaczył ponadto, iż wyraźnie wzrosła też liczba inwestycji, jakie wykonuje się w szpitalu. Podkreślił, że dobra infrastruktura przyciąga do Zawiercia dobrych specjalistów. Szpital wydał przez ostatnie 2,5 roku, łącznie, na inwestycje 53 miliony złotych. 30 milionów to środki z Unii Europejskiej, prawie 14 to środki własne, samorząd terytorialny – 3,6 mln, budżet państwa zaś - 1,1 miliona zł.
D. Jorg powiedział, iż reorganizacja jednostki ochrony zdrowia jest bardzo trudna i wymaga czasu. Powiedział, że 2,5 roku temu były podstawy do tego, aby zacząć pozytywnie zmieniać szpital.
Napisz komentarz
Komentarze