ŁazyGospodarka

MILIONY NA REGULACJE PÓL

(Łazy) Prawie 19 milionów złotych przyznano gminie Łazy na scalanie gruntów w trzech wsiach: Grabowa, Niegowonice i Niegowoniczki. Dla rolników oznacza to przede wszystkim wzrost atrakcyjności działek i wzrost ich rynkowej wartości.

 

- Założenia scalania gruntów w gminie Łazy przygotowano w 2007 roku. Rolnicy z 6 sołectw zaakceptowali ten projekt i trafiliśmy na listę marszałka. Odpowiedni wniosek złożyło już Starostwo Powiatowe w Zawierciu. Program potrwa do 2013 roku, zatem dość krótko – mówi burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

 

Dzięki scalaniu gruntów uda się unormować nieścisłości w planach gruntowych, co będzie wiązać się z mniejszą ilością konfliktów o przysłowiową „miedzę”.

 

- W scalaniu, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem gmin, jesteśmy pionierami. Skorzystają na tym wszyscy właściciele nieruchomości. Małe kawałki gruntów będą łączone w większe, działki będą bardziej ustawne, z dostępem do dróg, czyli w efekcie droższe – tłumaczy M. Kaczyński.

 

Program scalania gruntów w 75 procentach zostanie sfinansowany z środków unijnych i w 25 procentach przez Skarb Państwa. W planach zarezerwowano także pieniądze na scalanie gruntów we wsiach Chruszczobród, Chruszczobród-Piaski i Wiesiółka. (mpp)


Opublikowano: 2010-03-05 12:54:00 UTC